BARF (Born Again Raw Feeders- znovuzrozen ke krmení syrovým)

je způsob krmení, nejen psů, syrovou stravou .

Naše foto názorných příkladů, včetně popisků TADY

Podle mého názoru, se nejedná o revoluční metodu krmení, jak je mnohdy BARF prezentován. Syrovou stravou se psovité šelmy živily daleko dříve, než byly domestikovány. Také od dob, kdy byl pes domestikován, krmil člověk psy syrovou stravou. Jak šel čas, strava mohla být nahrazena vařenou a následně suchými krmivy. Nicméně, stále se mezi chovateli vyskytovala procenta chovatelů, krmících syrovou stravou.

Cápu krmím syrovou potravou od té doby, co jsme si ji přivezli od chovatele domů., tzn. od jejích osmi týdnů. Je zdravá a prospívá. Přibírala krásně na váze (nikoli však nadměrně). Vše jí velmi chutná. NIKDY nám nezbylo v misce ani trochu potravy (do prvního hárání, při něm měla dny, kdy nechtěla zbaštit téměř nic a před ním a při něm, zhubla, ale po hárání už se zase pěkně kulatila, po vepřovém masíčku a lososovi :-) ).

Na zubní kámen, pojídání kostí a syrového, myslím vliv nemá, ač někteří chovatelé tvrdí, že jejich pes krmený BARFem, zubní kámen nemá, jedná se většinou o psy mladé. Zubnímu kameni lze předcházet jen čistěním zubů (stejně jako u lidí).

Chci doporučit všem, kdo začínají krmit syrovou stravou BARF, ať nejprve zkusí, jak pejsek stravu polyká. Já Cápě vše sekám a melu, protože se jednou začala při jídle dusit (hltá). Navíc mám informace od několika dalších chovatelů, že mají podobnou zkušenost.

Většina pejsků však nemá s tímto problémy a vše rozkoušou opatrně.

Krmná dávka, by měla u štěňat tvořit cca 5 až 7 % hmotnosti psa. Tzn. štěně, vážící 5 kg, bude mít denní krmnou dávku cca 300 g. Z čehož by měla být hlavní složkou maso a kosti cca 70 % a cca 30 % přílohy- ovoce, zelenina atd.

Tato denní dávka se rozdělí od 5 do 3 až dvou porcí během dne (podle stáří štěněte- čím mladší, tím více porcí)

U dospělého psa, je krmná dávka cca 3 % váhy psa a zkrmuje se většinou jednou denně. U psů v zátěži i dvakrát denně. Dávku je možné uzpůsobit tak, aby vyhovovala každému psovi na míru (podle věku, zátěže, apetitu, rychlosti metabolismu), každý pes je jiný a tak i my, jsme museli hledat pro nás nejvhodnější variantu.

Já jsem zařadila do jídelníčku Cápy kuřecí a krůtí krky, stehna, čtvrtky, mleté skelety, mletá celá kuřata, droby, hovězí maso a mleté masité kosti, hovězí srdce, játra, morkové kosti (na žužlání), králík (vše včetně kostí), krůtí mleté maso s kostmi, losos, pstruh (ryby s kostmi mleté), v podstatě všechny ryby jsou vhodné, neprané hovězí dršťky (podávám bez příloh-obsahují natrávené zbytky, ze stravy krav), pštrosí maso, maso z jelena.

Přílohy- všemožné druhy zeleniny (špenát, salát, cuketa, květák, zelí, rajčata, červená řepa, mrkev- denně, okurka, ředkvičky atd. a ovoce (podle nabídky našich zelinářů v roční době)-jablka denně, z nich strouhám salát cca ze čtyř druhů na porci (porce mám připravené zamražené-mimo zel. a ovoce). Cápa má ráda i ovocnozeleninové šťávy (karotka+jablko+řepa např.) a miluje meloun :- )

Pro mě podstatná, byla také informace o tom, že psi, nedokážou natrávit celulózu ( všechny rostlinné stěny jsou tvořeny právě celulózou).

Proto, co není rozmixované (ovoce, zelenina atp.), slouží pouze jako obal pro stolici, aby pěkně vyšla ven :- )

Další informace- Vitamin C, dokážou psi samy syntetizovat (samy jej "vyrobí", není tedy pro ně esenciální), nicméně neznamená to, že pes nemůže trpět jeho nedostatkem.

Dále podávám jogurt, tvaroh, sýry cottage tvrdé sýry různých druhů, podmáslí, kefír, máslo (malé množství).

Med, oleje (konopný, sezamový, pupalkový, olivový atp.), ořechy (mleté, vlašské, lískové, para, kešu- NE burské, obsahují těžké kovy), kopřivy, pampelišky, sedmikrásky, ostružinové listy, v létě různé lesní plody (výborné jsou šípky).

Doplňky stravy- Pangamin (pivovarské kvasnice-vitaminy skup. B, kyseliny pantotenová, pangamová a listová, niacin, biotin, cholin, měď, zinek, mangan, železo, bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny, pupalkový olej a probiotika) kupuji v lékárně, kde mívají na výběr z několika variací. Vitamin C (Celaskon 1/2 tbl. denně). Jód (řasy kelp, také k dostání v lékárně). Pokud je Cápa nastydlá, používáme jitrocelový sirup s mátou. Je báječný pro odhlenění a působí velmi příznivě na nosní sliznici, takže prskání a kašlání, nám zatím, vždy pomohl zažehnat.

Jako odměny při výcviku, používám piškoty pro psy (neobsahují tolik cukru), kousky masa z odřezků, šunku (méně slaná je vhodnější), sýry, lze však použít cokoli, co má pejsek rád.

(Na co si vzpomenu, to sem doplním :-) )

 

Náš pejsek Dadoušek, který nám zemřel v patnácti letech na selhání ledvin, byl krmen vařenou stravou a granulemi. Dožil se požehnaného věku, takže je patrné, že se dá psa krmit lecjakými krmivy a pes může relativně prosperovat.

Přes to, však nerada slýchám větu: "náš pes žral celý život jen granule a bylo mu šestnáct, když umřel". Připomíná mi to tvrzení kuřáků, jako např.: "děda kouřil celý život a dožil se devadesáti let".

Nic to nemění na faktu, že ročně jen v ČR, zemře více, než 23 000 lidí na následky kouření!!!!!

Těžko říci, zda by náš Dasty trpěl stejnými neduhy (kožní záněty, lupy, onemocnění srdce a ledvin, nesnášenlivost jiné potravy než granulí a vařené kuřecí maso), kdyby byl přijímal jinou potravu.

Čím psa krmit- zajímám se o vědecké studie, zkušenosti chovatelů, názory veterinářů (které ne vždy, beru jako názory odborníků, protože se sami ve většině případů, prodejem granulí)


Můžete hlasovat v naší anketě BARF, aneb jak krmit psa aby byl zdravý!!!!

 


https://www.dilusso.cz